Otthon,  Tech

Robotporszívók, amelyek öntözik a növényeket vagy játszanak a macskákkal

A tudósok újraprogramoztak egy robotporszívót, hogy ne csupán takarítson, hanem segítse a telefonok töltését és támogassa a lakásban végzett edzéseket is. A Bathi Egyetem kutatói szerint a robotporszívók, amelyek az utóbbi években egyre népszerűbbé váltak, átlagosan napi kevesebb mint két órát dolgoznak, holott a megfelelő módosításokkal sokkal aktívabbak lehetnének. Ezen állításuk bizonyítására egy Roomba eszközt retréningeltek, hogy számos más feladatot is elvégezzen, és számos további tevékenységet is megfogalmaztak, amelyeket a gép elvégezhetne, például játszhatna egy macskával vagy öntözhetné a növényeket.

Yoshiaki Shiokawa, a tanulmány szerzője, megjegyezte, hogy a robotok jelenlegi megítélése gyakran korlátozott, egyszereplős eszközökként valósul meg, pedig erős érvet lehet felhozni a mellett, hogy a praktikus feladatok elvégzésében alulhasználják őket. A globális háztartási robotok piaca 2023-ban 10,3 milliárd dollárra (7,7 milliárd font) volt értékelve, és várhatóan 2028-ra 24,5 milliárd dollárra nő, ami azt jelzi, hogy ezek az eszközök egyre gyakoribb látványt nyújtanak az otthonokban.

Sokan, akik már látták a robotporszívók működését, vitathatják, hogy ezek az elképzelések nem éppen reálisak, tekintve, hogy a jelenlegi gépek néha még a szőnyegek és cipőfűzők kihívásaival is küzdenek, miközben alapvető feladatukat végzik. A Bathi Egyetem és a kanadai Calgary Egyetem tudósai azonban elhatározták, hogy bizonyítják, hogy a porszívók – és hasonló eszközök, például a fűnyírók – viszonylag könnyen újraprogramozhatók és módosíthatók. Tanulmányuk során 100 funkciót azonosítottak, amelyet a robotok egyszerű beállításokkal el tudnának végezni.

A kutatók ezután négy feladat elvégzésére programozták át a Roomba robotporszívót. Ezen kívül javasolták, hogy egy másik újraprogramozott robot például a bevásárlást a kocsiból a konyhába szállítsa. Shiokawa, a Bathi Egyetem számítástechnikai tanszékének doktori hallgatója, elmondta, hogy a projekt bizonyította, hogy „minimális módosítások után a Roomba több szerepet is betölthet otthon”. Hozzátette, hogy az új feladatok ellátása érdekében a porszívókra olyan fejlesztések is szükségesek, amelyeket a legtöbb robotporszívó-tulajdonos valószínűleg nem tart otthon, például egy kocsit, egy sisakot és egy robotkart. Ennek ellenére Shiokawa szerint az embereknek nagyobb elvárásokat kellene támasztaniuk robotjaik felé.

„A robotok hasznosságát túl kellene lépnünk a fő feladataikon, programozva őket arra, hogy fizikailag navigáljanak az otthonban, és számos további funkciót végezzenek el” – fejtette ki. A tanulmány társszerzője, Dr. Adwait Sharma egyetértett ezzel, hangsúlyozva, hogy az eszköz „tétlenségi ideje” egyedülálló lehetőségeket teremt a „növekvő igények kielégítésére az alkalmazkodó robotok és az integrált rendszerek iránt, amelyek zökkenőmentesen beilleszkedhetnek a mindennapi életünkbe”.

Ez a kutatás új dimenziókat nyithat meg a háztartási robotok jövőbeli fejlesztéseiben, arra ösztönözve a gyártókat, hogy kreatívabb megoldásokat találjanak ki, amelyek révén a robotok többet tudnak segíteni a mindennapi életben. A robotporszívók jövője tehát nem csupán a takarításról szólhat, hanem egy sokkal szélesebb spektrumú feladatkör ellátásáról is, ami nagyban hozzájárulhat a modern otthonok kényelméhez és hatékonyságához.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5yrzyzke8do