
USA és Kína készen áll a tárgyalásokra: ki enged előbb?
Ezen a hétvégén Svájcban kezdődnek el az amerikai és kínai tisztségviselők közötti kereskedelmi tárgyalások, amelyek a két ország közötti kereskedelmi feszültségek enyhítésére irányulnak. A tárgyalásokra a közelmúltban kialakult súlyos helyzet után kerül sor, miután Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke áprilisban 145%-os vámot vetett ki Kínára, amelyre Peking 125%-os vámmal válaszolt. Az ilyen mértékű vámtételek drámai hatással voltak a két ország közötti kereskedelemre, amely az utóbbi időben jelentősen csökkent. A kérdés most az, hogy melyik fél fog előbb engedni a vámtarifákból a tárgyalások során.
A BBC észak-amerikai és ázsiai szakújságírói, Bernd Debusmann és Tessa Wong, alaposan elemezték az Egyesült Államok és Kína lépéseit a tárgyalások előtt, figyelembe véve a közelmúlt eseményeit és a helyzet összetettségét. A kereskedelmi kapcsolatok fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, hiszen a két ország gazdasági kapcsolatainak stabilitása nemcsak a két nemzet, hanem a globális gazdaság számára is kulcsfontosságú.
A kereskedelmi feszültségek az Egyesült Államok és Kína között nem új keletűek. Az utóbbi években folyamatosan nőtt a két ország közötti kereskedelmi egyensúlytalanság, amely Trump elnöksége alatt különösen kiéleződött. Az Egyesült Államok azzal vádolja Kínát, hogy tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokat folytat, míg Peking a vámtarifák emelésére adott válaszlépéseit védekezésként értelmezi.
Eközben nemcsak a kereskedelmi tárgyalások állnak a középpontban. A közelmúltban számos esemény is felkeltette a figyelmet. Például, a gázai háború ellen tiltakozó diákok és diplomások közül többeket őrizetbe vettek, ami tovább fokozza a nemzetközi feszültségeket. A konfliktus hátterében álló politikai kérdések sokakat arra késztetnek, hogy aktívan részt vegyenek a demokratikus folyamatokban, mint például a közelgő kanadai választásokon, ahol több szíriai menekült is szavazni készül.
A kereskedelmi tárgyalások mellett a világ más tájain is komoly események zajlanak. A holokauszt túlélői részt vettek az éves „Élet Menete” nevű rendezvényen, amely idén a tábor felszabadításának 80. évfordulóját ünnepelte. A világ vezetői és a hívek egyaránt megemlékeztek Ferenc pápáról, aki 88 éves korában hunyt el, és akinek halála mély gyászt váltott ki világszerte.
A kereskedelmi kérdések mellett a közelmúltban más politikai problémák is napirendre kerültek. Az Európai Unió vezetője, Ursula von der Leyen, egységes válaszlépéseket ígért az amerikai vámokkal szemben, és figyelmeztetett arra, hogy további intézkedésekre lehet szükség, ha a tárgyalások nem hoznak eredményt. Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump, azt is kijelentette, hogy az Egyesült Államok súlyos kereskedelmi egyensúlytalansággal küzd Írországgal, és az Európai Uniót a nem megfelelő bánásmód miatt bírálta.
A kereskedelmi tárgyalásokra való felkészülés közepette a helyzetet nehezíti, hogy az Egyesült Államok visszavonta katonai támogatását Ukrajnának, ami súlyos következményekkel járhat a háborúval sújtott ország számára. Az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij, a legutóbbi európai vezetői csúcs után nyilatkozott, és kifejezte aggodalmát a helyzet miatt, amely már így is feszültté vált az Egyesült Államok és az orosz-amerikai kapcsolatok körül.
Az elkövetkező napok eseményei figyelemre méltóak lesznek, hiszen a kereskedelmi tárgyalások kimenetele nemcsak az Egyesült Államok és Kína, hanem a globális kereskedelmi viszonyok jövőjére is hatással lesz. Az, hogy ki fog előbb engedni a vámtarifák kérdésében, alapvetően formálhatja a két ország közötti kapcsolatokat, és lehetőséget adhat a feszültségek csillapítására, vagy éppen ellenkezőleg, tovább fokozhatja azokat.

