Hírek,  Tech

A Wikipedia jogi úton támadja meg a hibás online biztonsági szabályokat

A Wikipedia, az online enciklopédia, jogi lépéseket tett a legújabb Online Safety Act szabályozása ellen, amelyet a Wikimedia Foundation, a Wikipedia mögött álló nonprofit szervezet, problémásnak tart. Az új törvények olyan kötelezettségeket róhatnak a weboldalakra, amelyek a legszigorúbb követelményeknek megfelelően szabályozzák a felhasználók biztonságát, és potenciálisan veszélyeztethetik a Wikipedia önkénteseinek biztonságát és a káros tartalom eltávolítására irányuló képességüket. Phil Bradley-Schmieg, a Wikimedia jogi képviselője kifejtette, hogy sajnálatos, hogy most meg kell védeniük a Wikipedia önkénteseinek magánéletét és biztonságát egy hibás jogszabály miatt.

A brit kormány elmondta, hogy elkötelezett az Online Safety Act végrehajtása mellett, de a folyamatban lévő jogi eljárásokról nem kívánt nyilatkozni. A szakértők szerint a Wikimedia jogi lépése az első bírói felülvizsgálat, amelyet az új online biztonsági törvények egy szűk részével szemben indítottak, de nem valószínű, hogy ez lesz az utolsó. Ben Packer, a Linklaters jogi iroda partnere hangsúlyozta, hogy az Online Safety Act rendkívül összetett és széleskörű, és várhatóan hatással lesz az Egyesült Királyság állampolgárainak szólásszabadságára és egyéb emberi jogaira. Ahogy a törvény egyre inkább életbe lép, úgy egyre több kihívással lehet számolni, mondta Packer, utalva arra, hogy a jogszabály már most is számos kritikát kapott.

Az Online Safety Act megköveteli az Ofcom szabályozótól, hogy a platformokat különböző tényezők alapján kategorizálja, beleértve a felhasználószámot és a funkciókat. Azokat a weboldalakat, amelyek „1. kategóriás” besorolást kapnak – ez a legmagasabb szint –, további kötelezettségek terhelik a felhasználók biztonságának megőrzése érdekében. Egyszerűen fogalmazva, a legvalószínűbb, hogy azokat az oldalakat sorolják ebbe a kategóriába, amelyek lehetővé teszik, hogy milliónyi brit felhasználó kölcsönhatásba lépjen egymással és tartalmat osszon meg, miközben ajánlórendszereik is vannak. A Wikimedia azonban attól tart, hogy a szabályok annyira homályosan vannak megfogalmazva, hogy „jelentős kockázatot” jelentenek arra vonatkozóan, hogy a Wikipedia is a 1. kategóriába kerüljön.

Ha ez bekövetkezne, az komoly következményekkel járna a Wikipedia önkénteseire nézve, hiszen a szervezet arra figyelmeztet, hogy a kötelező azonosítási eljárás sértheti az önkéntesek magánéletét, és lehetőséget adhatna adatlopásra, zaklatásra és akár politikai okokból történő börtönbüntetésre is. Rebecca MacKinnon, a Wikimedia globális képviseletének alelnöke elmondta, hogy amennyiben az önkéntesek nem érzik magukat biztonságban, akkor hajlamosak lesznek elkerülni a vitatott témákat, ami csökkenti az enciklopédia minőségét és hasznosságát.

A Wikimedia Foundation hangsúlyozza, hogy nem az Online Safety Act általános érvényű megkérdőjelezésére törekszik, hanem a szabályozási mechanizmus egyes részeit kívánja vitatni. Azt állítják, hogy a jelenlegi definíciók nemcsak hogy helytelenül vonhatják be a Wikipedia-t a legszigorúbb szabályozás alá, hanem azokat a platformokat is figyelmen kívül hagyhatják, amelyeknek valóban szigorúbb szabályozás alatt kellene állniuk.

Phil Bradley-Schmieg egy blogbejegyzésében arra figyelmeztetett, hogy a szabályozások nemcsak a Wikipedia-t terhelik bonyolult követelményekkel, hanem sok olyan szolgáltatást is figyelmen kívül hagynak, amelyek valódi társadalmi problémákat okoznak, mint például a gyűlöletbeszédet terjesztő weboldalak. A Wikimedia Foundation azt is hangsúlyozza, hogy önkénteseik már most is hatékonyan végzik a káros tartalmak eltávolítását.

A jogi szakértők szerint a Wikimedia-nak nehéz dolga lesz, ha bírósági felülvizsgálatot kér a szabályozások ellen, mivel a kormány által hozott intézkedések jogszerűségét nehéz megkérdőjelezni. Jelenleg az Ofcom még nem kategorizálta a szolgáltatásokat, de már kérte információk benyújtását számos oldaltól, beleértve a Wikipediát is, és várják a válaszokat. Az Ofcom nyilatkozata szerint figyelemmel kísérik a Wikimedia Foundation döntését a kategorizálási szabályokkal szembeni kihívásról.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j2gr8866o