
Trump ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodásának váratlan következményei
Donald Trump visszatérése a Fehér Házba komoly csapást jelent a globális klímavédelem számára – jelentette ki Christiana Figueres, a volt ENSZ-klímafőtitkár, miután Trumpot megválasztották. Trump hivatalba lépése óta visszavonta az Egyesült Államokat a legfontosabb globális klímaegyezményből, a párizsi klímaegyezményből, és arról is beszámoltak, hogy megakadályozta az amerikai tudósok részvételét a nemzetközi klímakutatásokban, valamint eltávolította a nemzeti elektromos járművekre vonatkozó célokat. Ezen felül Trump nyilvánosan gúnyolta ki elődje zöld technológiák fejlesztésére tett próbálkozásait, amelyeket „zöld új átverésnek” nevezett. Mindezek ellenére, a klímavédelem terén mutatott múltja ellenére, Trump érdeklődést mutatott a kritikus ásványok megszerzése iránt az ukrán elnökkel való tárgyalások során. Emellett komoly figyelmet fordít Grönlandra és Kanadára is, amely országok gazdagok ezekben a kritikus ásványokban.
A kritikus ásványok beszerzése Trump politikájának középpontjában áll, mivel ezek az ásványok elengedhetetlenek az iparban, beleértve a légiközlekedést és a védelmet, de érdekes módon más fontos felhasználásuk is van: zöld technológiák gyártása. Az Elon Musk vezette SpaceX és Tesla cégek például nagymértékben támaszkodnak olyan kritikus ásványokra, mint a grafit (elektromos járművekben), lítium (akkumulátorokban) és nikkel (rakétákban). Elizabeth Holley, a Colorado School of Mines bányamérnöki tanszékének docense elmagyarázza, hogy minden nemzetnek megvan a saját kritikus ásványainak listája, de ezek általában ritkaföldfémekből és más fémekből, például lítiumból állnak. A kereslet 2023-ra 30%-kal nőtt a lítium iránt, amit elsősorban a tiszta energia és az elektromos járművek gyors növekedése hajt.
Musk annyira aggódik a kritikus ásványok beszerzése miatt, hogy három évvel ezelőtt tweetelte: „A lítium ára őrületes szintekre emelkedett! A Tesla talán tényleg bele kell, hogy kezdjen a bányászatba és finomításba nagymértékben, hacsak a költségek nem javulnak.” Hozzátette, hogy az elem nem ritka, de a kitermelés üteme lassú. Az Egyesült Államok pozícióját a ritkaföldfémek és kritikus ásványok terén egy december 2023-ban közzétett jelentés is érintette, amely hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak újra kell gondolnia a kritikus ásványok és ritkaföldfémek ellátási láncaira vonatkozó politikáját, mivel a jelenlegi függőség a Kínai Népköztársaságtól kockázatot jelenthet.
Kína dominanciáját a piacon a zöld technológiák gazdasági lehetőségeinek korai felismerésének köszönheti. Bob Ward, a Londoni Gazdasági Egyetem Grantham Kutatóintézetének politikai igazgatója szerint Kína körülbelül tíz évvel ezelőtt döntött arról, hogy merre halad a trend, és stratégiailag a megújuló energiaforrások és az elektromos járművek fejlesztését tűzte ki célul. Daisy Jennings-Gray, a Benchmark Mineral Intelligence árképző ügynökség árképzési vezetője elmagyarázza, hogy a kritikus ásványok földrajzilag korlátozottak, így nem garantált, hogy minden országban elérhetőek lesznek gazdaságilag kitermelhető tartalékok.
A helyzet bonyolultságát növeli, hogy Kína jelentős befektetéseket hajtott végre Afrikában és Dél-Amerikában, a legnagyobb piaci részesedéssel pedig a feldolgozás terén rendelkezik. Kína a globális ritkaföldfém-termelés 60%-át adja, ugyanakkor a feldolgozás terén közel 90%-os dominanciával bír. Gracelin Baskaran, a Critical Minerals Security Program igazgatója szerint Kína tisztában van azzal, hogy ez mennyire fontos gazdasági kereskedelem szempontjából. Trump politikáját gyakran a hátrányos helyzet és a versenyelőny megszerzése motiválja, és a szakértők szerint ez a zöld technológiák támogatásával is összefonódhat.
A kérdés azonban az, hogy az Egyesült Államok nem késő-e ahhoz, hogy maximálisan kihasználja ezt a szektort. A Biden-adminisztráció nagy támogatást nyújtott a zöld technológiai iparágaknak az Infláció Csökkentési Törvény (IRA) bevezetésével, amely kedvezményekkel és egyéb ösztönzőkkel segíti a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló technológiákat. A legfrissebb adatok szerint az IRA révén 2024 augusztusára 493 milliárd dolláros befektetés érkezett az Egyesült Államok zöld iparágába. A Biden-adminisztráció azonban a kritikus ásványok beszerzésére vonatkozó folyamatokat nem támogatta kellőképpen, míg Trump mostani lépései azt jelzik, hogy ezt a területet is értékelni kezdte. Az elkövetkező időszakban várható újabb intézkedések Trump részéről, amelyek további befektetést ösztönözhetnek a kritikus ásványok beszerzésére.

