
Starmer reakciója Trump vámjaira: lassítás és gyorsítás egyszerre
A brit kormány magas rangú tisztségviselői, köztük Sir Keir Starmer miniszterelnök, Rachel Reeves pénzügyminiszter, valamint Jonathan Reynolds üzleti miniszter, különböző helyszíneken figyelték Donald Trump amerikai elnök legújabb bejelentését a vámokról, amelyet szerdán tettek közzé. A brit politikai vezetők, akik a múltban a kereskedelem védelme érdekében irányították a brit haditengerészetet, most a kereskedelmi feszültségek és a világpiacok instabilitása közepette próbálnak eligibilis döntéseket hozni. A helyzet különösen aggasztó, hiszen a Trump-adminisztráció 10%-os vámot vezetett be minden országra, köztük az Egyesült Királyságra is, míg Kínának még magasabb vámokat szabtak ki.
A brit kormány igyekszik minimalizálni a helyzet által okozott károkat, és diplomáciai megoldásokat keresnek az Egyesült Államokkal való kereskedelmi megállapodás érdekében. Starmer egy nyugodt hétvégét töltött vidéki birtokán, Chequers-ben, ahol telefonon próbálta felvenni a kapcsolatot amerikai kollégáival, de eddig nem érkezett választ az Egyesült Államok tárgyalóitól. A februári sajtótájékoztatón Trump említette, hogy lehetséges kereskedelmi megállapodást kínálhat az Egyesült Királyság számára, amely mentesítené őket a vámok egy részétől. Azóta a Downing Street 10-es szám alatt egy körülbelül húszfős csapat dolgozott, amelynek vezetője Michael Ellam, a pénzügyminisztérium és banki szakértő, valamint Varun Chandra, a miniszterelnök üzleti tanácsadója volt.
A tárgyalások során felmerültek olyan elképzelések, amelyek szerint az Egyesült Királyság lazítani tudna az elektromos járművekre vonatkozó szabályokon, illetve a technológiai cégek adózásával kapcsolatos változtatások is szóba kerültek. Azonban, ahogy az amerikai kormány a vámokról szóló bejelentését előkészítette, a tárgyalások leálltak. Az új vámok bevezetésével a brit kormány most várakozással tekint arra, hogy vajon a fehér ház képes lesz-e időt és energiát áldozni egy megállapodás kidolgozására az Egyesült Királysággal.
A kormányzati források azt állítják, hogy a válasz a kialakult helyzetre nem a vádaskodás, hanem a stratégiai tervezés. Az elmúlt hetekben a kabinet titkos bizottságot állított fel, amely azt vizsgálta, hogyan reagálhatna az Egyesült Királyság, ha a vámok életbe lépnek. Most, hogy a vámok már bevezetésre kerültek, a kormány reakciója inkább a kivárás, hiszen négy hétig azért kérdezik a vállalatokat, hogy szeretnék-e, ha a kormány később reagálna.
A brit politikai táj képét tovább árnyalja, hogy a miniszterek nem mutatnak hajlandóságot a saját vámok bevezetésére, és a kormány jelenleg nem érzi sürgetőnek a válaszlépéseket. A kabinet tagjai között is aggodalom fogalmazódott meg a munkahelyek védelme miatt, és sokan úgy vélik, hogy a kormányzati döntéseknek figyelembe kell venniük a választók érdekeit. Ezen kívül a Liberális Demokraták, akik a vámok bevezetésére szólítanak fel, nem valószínű, hogy a nemzet vezetésére vállalkoznak.
Miközben a kormány a vámokkal kapcsolatos stratégiáját lassan alakítja, úgy tűnik, hogy a meglévő terveik gyorsabb megvalósítására összpontosítanak. A pénzügyminiszter a kormány költségvetésének felülvizsgálatán dolgozik, és azt vizsgálja, hogy az eddig bejelentett pénzeket előrehozhatják-e. A kormány célja, hogy a gazdasági helyzet javítása érdekében minél előbb nyilvánosságra hozzák a terveiket.
A brit kormány számára ez a helyzet nem csupán Trump döntéseinek következménye, hanem egy lehetőség arra, hogy gyorsabban haladjanak a jövőbeli fejlesztésekkel. A miniszterelnök csapata arra törekszik, hogy a globális bizonytalanságot kihasználva gyorsabban haladjanak a kormányzati intézkedések végrehajtásában. Az elmúlt hónapok során a kormány folyamatosan hangsúlyozta, hogy sürgetőbb lépéseket kell tenniük, hogy a brit gazdaság versenyképes maradjon a világpiacon.
Miközben a brit kormány törekszik a helyzet kezelésére, a kérdés az, hogy a jövőbeli kereskedelmi megállapodások mennyire lesznek kedvezőek az Egyesült Királyság számára, és milyen hatással lesznek a gazdaságra. Az elkövetkező hetekben és hónapokban a brit politikai vezetőknek folyamatosan figyelemmel kell kísérniük a nemzetközi fejleményeket, hogy a lehető legjobban reagálhassanak a globális kereskedelmi helyzet változásaira.

