Gazdaság,  Tech

Az iPhone-ok többsége már nem Kínában készült az Egyesült Államok számára

Az Apple bejelentette, hogy a legtöbb iPhone és más, az Egyesült Államokban értékesített eszköz gyártását átviszi Kínából, amely Donald Trump elnök vámintézkedéseinek középpontjában áll. A következő hónapokban az Egyesült Államok piacára szánt iPhone-ok többsége Indiában készül, míg Vietnam a legnagyobb gyártóközpontja lesz olyan termékeknek, mint az iPad és az Apple Watch – mondta Tim Cook, a cég vezérigazgatója. Az Apple becslése szerint az amerikai importvámok körülbelül 900 millió dollárral növelhetik a költségeit a jelenlegi negyedévben, annak ellenére, hogy Trump döntése értelmében a kulcsfontosságú elektronikai eszközök mentesülnek az új vámok alól. A Trump-adminisztráció többször is hangsúlyozta, hogy szeretné, ha az Apple az Egyesült Államokban gyártaná termékeit.

A globális kereskedelem hatalmas átalakulása miatt a cégek világszerte próbálnak reagálni Washington kereskedelmi politikáira. Az Apple vezérigazgatója a vállalat pénzügyi teljesítményének megbeszélésére tartott hívás során igyekezett felhívni a figyelmet a cég amerikai befektetéseire. Cook megemlítette, hogy a következő négy évben 500 milliárd dollárt terveznek befektetni az Egyesült Államok különböző államaiban. Emellett elmondta, hogy az Egyesült Államokba szánt termékek ellátási láncát Kínától elmozdítják, de India és Vietnam lesznek a legnagyobb nyertesei ennek a lépésnek. „Azt várjuk, hogy az Egyesült Államokban értékesített iPhone-ok többsége Indiából származik” – mondta Cook. Vietnam pedig „szinte minden iPad, Mac, Apple Watch és AirPods termék fő gyártóközpontja” lesz, amelyet az Egyesült Államokban értékesítenek. Kína továbbra is a legtöbb, az Egyesült Államokon kívül értékesített termék származási helye marad.

A gyártósorok Indiába való áthelyezése azonban időt és jelentős befektetést igényel, amely milliárdokba kerül. Shanti Kelemen, az M&G Wealth vezető befektetési igazgatója a BBC Today programjában azt nyilatkozta, hogy a vámok továbbra is hatással lesznek az Apple ellátási láncára, és költségekkel jár az új gyárak felépítése. Az Apple részvényei jelentősen estek, miután Trump bejelentette, hogy „visszavágó vámokat” alkalmaznak az Egyesült Államokba importált termékekre, a célja pedig az volt, hogy a cégeket arra ösztönözze, hogy többet gyártsanak az Egyesült Államok területén. Azonban az adminisztráció nagy nyomás alatt állt, hogy mérsékelje terveit, és a vámok életbe lépése után bejelentette, hogy bizonyos elektronikai eszközök, köztük telefonok és számítógépek mentesülnek a díjak alól.

A kereskedelmi zűrzavar jelenleg nem okozott károkat az Apple eladásainak. A cég bejelentette, hogy az első három hónapban a bevételek 5%-kal nőttek az előző év azonos időszakához képest, elérve a 95,4 milliárd dollárt. Az Amazon, egy másik technológiai óriás, amelynek eredményeit figyelemmel kísérték a vámok hatásainak nyomán, szintén elmondta, hogy eladásai továbbra is stabilak maradtak, 8%-os növekedést mutatva Észak-Amerika e-kereskedelmi üzletágában az utolsó negyedévben. Az Amazon vezérigazgatója, Andy Jassy is optimista volt a jövőbeli növekedést illetően, megjegyezve, hogy a vállalat a zűrzavaros időszakokból – mint a világjárvány – erősebben került ki.

A szállítmányozás Indiába való áthelyezése „lenyűgöző” – véli Patrick Moorhead, a Moor Insights & Strategy vezérigazgatója. „Ez egy határozott változás ahhoz képest, amit [Cook] néhány évvel ezelőtt mondott, amikor azt állította, hogy csak Kínában lehet iPhone-t gyártani” – tette hozzá Moorhead. Az Amazon is átszervezi magát, hogy növelje a vámtarifák ellenállóképességét. A cég igyekszik biztosítani, hogy változatos eladókkal dolgozzon, és Jassy úgy véli, hogy a vállalat jól pozicionált a következő hónapokra, figyelembe véve a cég méretét és szerepét a mindennapi szükségletek biztosításában. Jelenleg az eladások nem szenvedtek a vámzűrzavartól, sőt, a vezetők szerint a vállalkozás akár profitálhatott is abból, hogy egyes vásárlók elkezdtek készletezni. Az összesített eladások 9%-kal nőttek, 155,7 milliárd dollárra az első három hónapban, összehasonlítva az előző év azonos időszakával, míg a nyereség több mint 60%-kal emelkedett, megközelítve a 17 milliárd dollárt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c86jx18y9e2o