Hírek,  Mindennapok

Attenborough 99 évesen megosztja élete legfontosabb üzenetét

Sir David Attenborough, a neves brit tudós és természetfilmes, a közelgő 99. születésnapja alkalmából bemutatja pályafutása egyik legfontosabb filmjét, amely a tengerek védelméről és a biodiverzitás megőrzéséről szól. A film címe „Ocean”, és Attenborough meggyőződése, hogy a mozi jelentős szerepet játszhat a bolygónk klímaváltozás elleni harcában. A film mondanivalója szerint a Föld legfontosabb helyszíne nem a szárazföld, hanem a tengerek mélye, amelyek az emberiség legnagyobb szövetségesei a klímaválság ellen.

A film premierje a londoni Royal Festival Hallban zajlott, ahol a király is tiszteletét tette, és Attenborough-nak azt mondta, hogy nem tudja elhinni, hogy csütörtökön 99 éves lesz. A rendezvényen számos híresség is megjelent, köztük Geri Halliwell-Horner énekesnő, Tim Peake űrhajós, James Blunt énekes és Cara Delevingne modell. A premieren részt vett még Vilmos herceg is, aki a gyerekekkel együtt látogatott el a vetítésre, hogy a fiatal generációval osztozzon a természet védelmének fontosságában.

A film producere, Toby Nowlan elmondta, hogy az „Ocean” nem egy tipikus Attenborough film. „Ez nem arról szól, hogy új természettudományos viselkedéseket láthatunk. Ez a legfontosabb üzenet, amit valaha elmondott” – hívta fel a figyelmet. A film bemutatja, hogy a világ óceánjainak állapota és a működésük megértése hogyan változott meg Attenborough életének során. A tudós felidézi első búvármerülését a Nagy Korallzátonynál, amikor 1957-ben először merült a víz alá. „Annyira lenyűgözött a látvány, hogy egy pillanatra elfelejtettem lélegezni” – mondta.

Azóta azonban drámai csökkenés következett be az óceánok élővilágában. „Majdnem kifutottunk az időből” – figyelmeztet Attenborough. A filmben látható néhány a leggrafikusabb felvétel a fenékhálós halászat káros hatásairól, amely egy elterjedt horgászati gyakorlat világszerte. Ez a módszer például óriási mértékben csökkenti az óceán életét, és Attenborough szerint ez a legrosszabb módja a halak fogásának. „Nehezen lehet elképzelni, hogy ez egy környezetbarát megoldás lenne” – tette hozzá.

Az ipari halászat nemcsak az élővilágot, hanem a szén-dioxid kibocsátását is növeli, ami hozzájárul a globális felmelegedéshez. Attenborough szerint a tengerek állapota szinte elvette a reményét az élet jövőjét illetően, de van valami, ami megakadályozta, hogy kétségbe essen: „a legfigyelemreméltóbb felfedezés”, hogy az óceán képes „gyorsabban helyreállni, mint valaha is gondoltuk”. A bálnák története különösen sok optimizmust ad számára, mivel a húszas években a bálnavadászat során körülbelül 2,9 millió bálnát öltek meg, amely a történelem legnagyobb tömegmészárlása volt.

1986-ban a jogalkotók végül engedtek a nyomásnak, és világszerte betiltották a kereskedelmi bálnavadászatot. Azóta a bálnaállomány gyors helyreállásnak indult. Attenborough munkatársa, Keith Scholey 44 éve dolgozik vele, és elmondta, hogy Attenborough energikus és inspiráló személyiség, aki mindig új dolgokat tanít a körülötte lévőknek. „Minden alkalommal, amikor David-dal dolgozunk, valami újat tanulunk” – mesélte Scholey.

Attenborough kulcsüzenete az „Ocean” filmben az, hogy még nem minden veszve, hiszen az országok ígéretet tettek arra, hogy megvédik a világ óceánjainak egyharmadát. Reméli, hogy új filmje ösztönözni fogja a vezetőket, hogy határozott lépéseket tegyenek az ígéret teljesítése érdekében a következő hónapban tartandó ENSZ-konferencián. „Az óceán képes visszatérni az életbe” – mondta Attenborough. „Ha békén hagyják, nemcsak helyreállhat, hanem olyan gazdaggá válhat, amit senki sem látott még.” A film bemutatja, hogy egy egészséges óceáni ökoszisztéma képes több szén-dioxidot megkötni, így segítve a bolygónkat a klímaváltozással szembeni védekezésben.

Ahogy Attenborough 99. születésnapját ünnepli, továbbra is harcol a természet védelméért, amelyért egész életében dolgozott. Az „Ocean” című film csütörtöktől látható a mozikban szerte az országban, és remélhetőleg elérheti a célját: felhívni a figyelmet a tengerek védelmének fontosságára és arra, hogy mindannyiunk felelőssége megóvni bolygónk kincseit.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn0wjxg0ex1o