
Izraeli erők bezárják az ENSZ által működtetett iskolákat Kelet-Jeruzsálemben
Az izraeli biztonsági erők fegyveres beavatkozása következtében három iskolát zártak be, amelyeket az ENSZ palesztin menekültek ügyével foglalkozó ügynöksége, az UNRWA működtetett, Jeruzsálem keleti részén, amelyet Izrael annektált. A történtek a Shuafat menekültáborban zajlottak, ahol a tanítás megkezdése után néhány perccel több száz palesztin diákot küldtek haza. Az UNRWA főbiztosa, Philippe Lazzarini kifejtette, hogy az izraeli hatóságok eltagadják a gyermekektől a tanulás alapvető jogát, és nyíltan figyelmen kívül hagyják a nemzetközi jogot. Az UNRWA megszorításait egy izraeli tilalom követte, amely már idén életbe lépett, és Izrael azzal vádolja az ügynökséget, hogy behatolt a Hamász terrorszervezet.
Az UNRWA ezt a vádakat határozottan visszautasítja, hangsúlyozva a semlegességét. A Shuafatban készült videók tanúsága szerint a diákok, köztük lányok, akik uniformisban voltak, ölelték meg egymást, amikor az izraeli erők megérkeztek az iskola elé. Az iskola falára erősített bezárási parancs szerint „tiltott a nevelési intézmények működtetése, tanárok, oktatók vagy bármely más munkatárs alkalmazása, valamint a diákok fogadása vagy belépésük engedélyezése ezen intézmény területére.” Az UNRWA közleménye szerint több mint 550, 6 és 15 év közötti tanuló tartózkodott az iskolákban, és az ügynökség egyik munkatársát letartóztatták, amit a nyugat-jordániai igazgató „traumatikus élménynek” nevezett, mivel a gyermekek közvetlen veszélyben vannak, hogy elveszítik a tanulás lehetőségét.
Az ügynökség emellett arról is beszámolt, hogy izraeli rendőrök három másik iskolánál is megjelentek Jeruzsálem keleti részén, ezzel kényszerítve őket is, hogy küldjék haza a diákjaikat. Philippe Lazzarini a közösségi médiában hangsúlyozta, hogy „iskolák ostroma és bezárásuk nyíltan figyelmen kívül hagyja a nemzetközi jogot”. Hozzátette: „Ezek az iskolák az Egyesült Nemzetek sérthetetlen helyszínei.” Kiemelte, hogy az izraeli hatóságok a múlt hónapban kiadott bezárási parancsok végrehajtásával megtagadják a palesztin gyermekektől a tanulás alapvető jogát, és az UNRWA iskoláinak folytatniuk kell a működésüket, hogy megőrizzék az egész generáció oktatási lehetőségeit.
A palesztin hatóság, amely a Nyugat-Jordánia egyes részeit irányítja, szintén elítélte a lépést, mint a gyermekek oktatási jogának megsértését. A brit konzulátus Jeruzsálemben közölte, hogy az Egyesült Királyság, az Európai Unió, Norvégia, Svájc, Törökország és Japán határozottan ellenzik az UNRWA iskolákkal szembeni bezárási parancsokat, és szolidaritásukat fejezték ki a diákok, szülők és tanárok iránt. Felhívták a figyelmet arra, hogy az UNRWA 1950 óta működik Jeruzsálem keleti részén az ENSZ Közgyűlésének mandátuma alapján, és Izraelnek nemzetközi humanitárius jogi kötelezettsége, hogy támogassa a gyermekek oktatásával foglalkozó intézmények megfelelő működését.
Tavaly az izraeli parlament olyan törvényeket fogadott el, amelyek megtiltják az izraeli tisztviselők kapcsolatfelvételét az UNRWA-val, valamint az ügynökség tevékenységeit Izrael területén. Jeruzsálemet, a Nyugat-Jordániával együtt, az 1967-es Közel-Kelet háborúban foglalta el Izrael. 1980-ban Jeruzsálem keleti részét de facto annektálta, ami a nemzetközi közösség többsége által nem elismert lépés, és a várost a fővárosának tekinti. A palesztinok Jeruzsálem keleti részét a jövőbeli államuk fővárosának tartják. Jelenleg körülbelül 230 ezer izraeli telepes él Jeruzsálem keleti részén, míg 390 ezer palesztin lakos is ott él. A nemzetközi közösség többsége illegálisnak tartja a területen és más nyugat-jordániai helyszíneken épített telepeket, amit az Nemzetközi Bíróság tanácsadó véleménye is alátámasztott, bár Izrael ezt vitatja.
