
Nincs tűzszünet: Ukrajna katonái és civilei a háborús helyzetről
A legutóbbi orosz tűzszüneti felhívás órákkal a bejelentést követően az ukrán Donyeck régióba indultunk, hogy megnézzük, milyen hatása van ennek a helyszínen. Az ukrán hadsereg kíséretében egy tüzérségi álláshoz érkeztünk, amely Pokrovszk városától dél-nyugatra található, ahol a harcok különösen hevesek voltak. Az esős, felhős időjárás némileg megkönnyítette a közlekedést a sártengeren keresztül, amely széles mezők mellett haladt, csökkentve a drónokkal való támadások veszélyét. Vlagyimir Putyin orosz elnök a második világháború európai befejezésének évfordulójára, május 8-án, helyi idő szerint éjfélkor kezdődő háromnapos tűzszünetet javasolt, amely pénteken Oroszországban a Győzelem Napja ünnepe. Azonban a tüzérségi állásból folyamatos robbanások hangját hallottuk – bejövő és kimenő gránáttűz – ami egyértelmű jele volt annak, hogy a frontvonalakon nem állt meg a harc.
Serhii, a Nemzeti Gárda 3. Operatív Brigádjának egyik katonája, akit megkérdeztem, elmondta, hogy az éjszaka folyamán orosz támadások történtek. „Igen, éjszaka támadtak. Glide bombákat és drónokat használtak. Oroszországban nem lehet bízni. Este tűzszünetet hirdetnek, reggel pedig támadnak. Nincs tűzszünet. Mindig készen állunk bármire” – mondta. Néhány perccel később egy célpont koordinátáit kapták a rádión. Néhány katona átfutott a mély sárgödrökön, hogy egy rejtett howitzert előkeressenek, amelyet ágak és levelek takartak. A tűzgyújtás után a nagy durranás felkavarta a környező leveleket és port.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította Oroszország egypárti tűzszüneti javaslatát. Ehelyett egy hosszabb, 30 napos tűzszünetet javasolt, amit az Egyesült Államok is támogatott, és Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke is megerősített a Truth Social platformján. Trump figyelmeztetett, hogy Washington és partnerei további szankciókat vetnek ki, ha a tűzszünetet nem tartják be. Miközben a háború tovább zajlik, és mindkét oldal próbálja kimeríteni a másikat, megkérdeztem Maxot, egy 26 éves katonát, hogy mit gondol a globális diplomáciai erőfeszítésekről, amelyek a tűzszünetet sürgetik. „Itt, a harcban nem gondolsz ilyen dolgokra. Túnelvizióra van szükséged. Nem engedheted, hogy az érzelmek irányítsák a cselekedeteidet. Vársz a parancsra, és cselekszel, és ha nincs parancs, akkor megpróbálod eltölteni az időt. De ilyen gondolatok nem jöhetnek a fejedbe” – válaszolta.
A tüzérségi állásról észak felé indultunk, Dobropillya városába, amely körülbelül 19 kilométerre található az orosz állásoktól. A városban még mindig ezrek élnek, köztük sokan, akik kénytelenek voltak ide költözni, mert otthonaik túl veszélyessé váltak. Találkoztunk Svitlanával, aki Pokrovszkból származik, de most Dobropillyában él. Megkérdeztem tőle, hogy szerinte Oroszország tűzszüneti felhívása hozott-e bármilyen változást a helyzetben. „Itt is hallani a robbanásokat” – mondta, utalva a város szélén hallható folyamatos dörgésre. „Ez Oroszország tűzszünete. Ezért mondom, hogy soha nem szabad bízni bennük.” A 26 éves Serhiy is hozzászólt: „A tűzszünetet csak azért hirdetik, hogy összezavarják az embereket, és becsapják őket, hogy a világ előtt azt mondhassák: ‘mi olyan jók vagyunk, próbálunk békés eszközökkel segíteni Ukrajnának’, de valójában minden, amit tesznek, ennek az ellenkezője.”
Dobropillya fő piacán találkoztunk Oleksandral, aki 65 éves. „Múlt éjjel csendesebb volt. Előtte rendszeresen hallottuk a Shahed drónok zúgását” – mondta. „De most ismét halljuk a riasztásokat, és nem látom, hogy lenne tűzszünet.” Miközben beszélt, az arca eltorzult, és könnyek szöktek a szemébe. „Félek. Itt van a feleségem és a fiam. Nagyon félek a családom miatt. Félek, hogy el kell hagynunk az otthonunkat” – mondta, és teljesen összeomlott. A helyzet egyre feszültebbé válik, és az emberek kétségbeesése egyre inkább érezhető a városban.

