Hírek,  Mindennapok

XIV. Leo pápa: A templom a sötét éjszakák világító fénye

A Vatikánban, a pápai székhelyen tartott első miséjén a legújabb pápa, Leo XIV arra szólította fel a katolikus egyházat, hogy „kétségbeesetten” küzdjön a hit hiányával szemben. Az új pápa, akit a 267. pápaként választottak meg, és aki az első amerikai vezető a katolikus egyházban, figyelmeztetett arra, hogy az emberek egyre inkább elfordulnak a vallástól, és inkább a technológia, a pénz, a siker, a hatalom vagy az élvezet irányába orientálódnak. Leo XIV elmondta, hogy azért választották meg, hogy „hűséges ügyintézője” legyen egy olyan egyháznak, amely „fáklyaként világítja meg a világ sötét éjszakáit”.

Robert Francis Prevost pápává választása örömmel töltötte el a világ 1,4 milliárd katolikusát, különösen az Egyesült Államokban és Peruban, ahol 20 éven át szolgált. A pénteki prédikációjában a pápa kifejtette, hogy sok olyan helyzet létezik, ahol a keresztény hitet „abszurdnak” tartják, mivel a hatalom, a gazdagság és a technológia dominál. A pápa hangsúlyozta, hogy éppen ezekben a helyzetekben van szükség a missziós tevékenységekre. „A hit hiánya gyakran tragikusan együtt jár az élet értelmének elvesztésével, a könyörület elhanyagolásával, az emberi méltóság súlyos megsértésével, a család válságával és sok más sebbel, amelyek a társadalmunkat sújtják” – mondta az olasz nyelven elmondott beszédében.

Leo XIV, aki 69 éves, fehér pápai öltözetben, arany díszítésekkel lépett a Sixtus-kápolnába, ahol a kardinálisok előtt mondta el beszédét. A Vatikáni adminisztráció élőben közvetítette az eseményt. A homília előtt egy nem előre megírt bevezetőben a pápa a kardinálisok egyetértését kérte, angolos akcentussal szólítva őket: „Tudom, hogy minden egyes kardinálisra számíthatok, hogy velem együtt járjon”.

A választási folyamatot követően, amelyet több hetes várakozás előzött meg, Prevostot csütörtök este mutatták be a világnak a Szent Péter téren. Amikor a második napon fehér füst szállt fel a Vatikán kéményéből, a téren összegyűlt több ezer hívő ujjongásban tört ki. Röviddel később a Chicagóban született Prevost megjelent a Szent Péter-bazilika erkélyén, ahol első szavaiban egy „missziós” egyház vízióját vázolta fel, amely „hidakat épít, párbeszédet folytat, és mindig nyitott”. Hangsúlyozta, hogy az elődje, elhunyt Ferenc pápa szellemiségét követve, a béke mellett áll ki. „Segíts nekünk, és egymásnak, hogy hidakat építhessünk a párbeszéden, a találkozásokon keresztül, hogy egy népként egyesüljünk, mindig békében” – mondta.

A világ vezetői gyorsan gratuláltak Prevostnak a választásához, és ígéretet tettek arra, hogy együttműködnek vele a globális problémák megoldásában a bizonytalan időkben. Donald Trump amerikai elnök „nagy megtiszteltetésnek” nevezte, hogy az Egyesült Államok adhatta az első pápát. Prevost, aki korábban Chiclayo püspöke volt Peruban, 2023-ban lett érsek és kardinális. A kardinálisok titkos konklávéjában, amely a Ferenc pápa halála után két héttel zajlott, négy szavazási fordulót követően választották meg őt.

Prevostot a halott Ferenc pápa progresszív szellemisége jellemzi, aki az emberi jogok és a szegények védelmezőjeként volt ismert, és aki karizmatikus stílusával próbálta a katolikus egyházat nyitottabbá tenni. A Vatikánt figyelő szakértők megjegyezték, hogy Ferenc pápa az utóbbi években láthatóan Prevostot Rómába hozta, talán azért, hogy leendő utódjaként készítse fel. Az Ágoston rendi misszionárius évtizedeken át dolgozott a szegényekkel és a marginalizáltakkal Peruban, ahol 2015-ben megszerezte a nemzetiségét.

Korábbi kardinálisként Prevost nyíltan kritizálta az amerikai adminisztrációt Trump elnöksége alatt, beleértve annak bevándorlásellenes politikáit is. Az ő nevével fémjelzett X fiókon kritizálta JD Vance alelnököt is, aki katolikus hittérítőként kijelentette, hogy a keresztényeknek szeretniük kell a családjukat, szomszédaikat, közösségüket és polgártársaikat ebben a sorrendben. Prevost ezzel szemben azt írta: „JD Vance téved: Jézus nem kér tőlünk rangsort a mások iránti szeretetünkben”.

Most, pápaként Leo XIV monumentális feladat előtt áll, hogy vezesse az egyházat egy olyan időszakban, amikor jelentős globális konfliktusok zajlanak. A megfigyelők remélik, hogy képes lesz alternatívát nyújtani a világ színpadán megjelenő megosztó hangokkal szemben. A következő megjelenései, a vasárnapi Regina Coeli imádság a Szent Péter-bazilikában és a hétfői sajtókonferencia a újságírókkal, szoros figyelem középpontjába kerülnek, hogy lássák, milyen irányba kívánja vezetni az egyházat, és milyen pápa lesz ő valójában. Észak-Írország katolikus közösségei is reagáltak az új pápa megválasztására, és a Salford-i római katolikus püspök üdvözölte az Egyesült Államokból származó első pápa választását.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g3dydj3e3o