Hírek,  Tech

Első brit nő a Holdon?

Rosemary Coogan, brit asztronauta, éppen egy csapat segítségével készül fel a legnagyobb kihívására, amely során a világ egyik legnagyobb medencéjében, a NASA Neutrális Lebegés Laboratóriumában fogja tesztelni, hogy készen áll-e egy űrsétára. A medence, amely 12 méter mély, életnagyságú másolatát tartalmazza a Nemzetközi Űrállomásnak (ISS), és itt a súlytalanságot a legjobban utánozni lehet a Földön. A felkészülés során Rosemary-t mintegy 45 percen keresztül öltöztetik fel egy űrruhába, mielőtt gondosan a fejére helyezik a sisakot. Az űrséta tesztje több mint hat órán át fog tartani, és Rosemary elmondása szerint ez fizikailag és pszichológiailag is rendkívül megterhelő feladat. „Ez egy nagy nap” – mondja. „Nagyon intenzív fizikai és mentális kihívás.”

Gyermekkora óta álma, hogy asztronauta legyen, de sokáig úgy érezte, hogy ez a cél elérhetetlen. „Az iskolai pályaválasztási napon nem igazán találkozhatsz asztronautákkal” – mondja. A történeteik hallgatása helyett Rosemary inkább a csillagok tanulmányozása mellett döntött, és asztrofizikai pályára lépett. Amikor az Európai Űrügynökség (ESA) új toborzásról értesítette a közvéleményt, az 22 000 jelentkező közül Rosemary-t választották ki. Az ESA célja, hogy Rosemary-t 2030-ra az ISS-re juttassa. A brit asztronauták, mint Helen Sharman, aki 1991-ben járt a szovjet Mir Űrállomáson, és Tim Peake, aki 2015-ben indult az ISS-re, nyomdokain halad.

Rosemary az utolsó hat hónapját a Johnson Űrközpontban tölti, ahol nemcsak az ISS külső részét tanulmányozza, hanem beléphet a hatalmas hangárban található másik életnagyságú makettre is. Az űrállomás moduljait bejárva Rosemary elmondja, hogy a környezet rendkívül szűkös, különösen figyelembe véve, hogy az asztronauták sok hónapot töltenek el a fedélzeten. „Ez egy elszigetelt környezet, de ez segít abban, hogy kapcsolatban maradjunk a külvilággal” – mondja, utalva arra, hogy ez enyhítheti a zártság érzését. A felkészülés során minden részletre kiterjed a felkészülés, beleértve a fedélzeti WC használatának elsajátítását is. Rosemary elmagyarázza, hogy a női asztronauták gyógyszerek segítségével elnyomhatják a menstruációt, de ez nem kötelező. Az eljárás során a vizeletet külön kezelik, mert azt ivóvízként újrahasznosítják.

A medencében Rosemary-t folyamatosan segítik, hogy a vízben a lehető legjobban utánozza a mikrogravitációt. Minden mozdulatát gondosan megtervezi, és ügyel arra, hogy mindig rögzítve legyen a víz alatti struktúrához. Az űrsétához szükséges izomemlékezet kialakítása érdekében minden fogantyú pontosan ugyanott helyezkedik el, mint az igazi űrállomáson, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy a Föld 322 km magasságában űrsétát végezzen. A lassú és nehéz munka sok felsőtesti erőt és fizikai erőfeszítést igényel a nehéz űrruhában. „Sok mentális felkészülést igényel, minden egyes mozdulatot alaposan átgondolok” – mondja Rosemary. „Nagyon hatékonyan kell gazdálkodnod az energiáddal.”

A teszt során Rosemary egy másik asztronautával együtt végez több karbantartási munkát az űrállomáson. Minden lépését figyelemmel kíséri egy irányító szoba csapata, akik folyamatos kapcsolatban állnak vele. A korábbi űrállomás-vezető, Aki Hoshide, a Japán Űrkutatási Ügynökség képviseletében, tanácsokkal látja el őt, és elmondja, hogy az új asztronauták számára meredek tanulási görbe vár. „Kezdetben rengeteg információt kapunk, sok készséget kell elsajátítani és bemutatni” – mondja.

Rosemary a teszt végén egy váratlan helyzetbe kerül, amikor a kommunikációs partnere, aki egy másik területen dolgozik, hirtelen mozdulatlanná válik. A feladat az, hogy elérje őt, ellenőrizze az állapotát, és visszavigye a légtérbe. Az alatta töltött hosszú idő és a fáradtság ellenére Rosemary lassan, de biztosan végrehajtja a mentést. „Rosemary a kitartás bajnoka. Ma remekelt” – mondja az egyik NASA oktató, növelve a sikerélményét. A teszt végén, amikor Rosemary-t kiemelik a medencéből, láthatóan fáradt, de még mindig mosolyog. „Ez egy kihívásokkal teli nap volt, de nagyon élveztem” – mondja, és már egy lépéssel közelebb került álmához, hogy egyszer az űrben lehessen. „Csodálatos lenne, ha a valódi űrállomáson lehetnék, és egyszerre láthatnám a csillagokat és a Földet.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/czxyv3z710do