
Családon belüli erőszak áldozatainak adatai kerültek veszélybe a jogi segélyt célzó hackertámadásban
A közelmúltban egy súlyos adatvédelmi incidens történt az Egyesült Királyságban, amely a jogi segélyezési rendszer online platformját érintette. A jelentések szerint jelentős mennyiségű magánadatot, köztük bántalmazás áldozatainak részleteit lopták el a hackerek. A brit Igazságügyi Minisztérium (MoJ) tájékoztatása alapján az adatszivárgásra áprilisban derült fény, és a hackerek 2010 óta gyűjtött adatokat is letöltöttek. A BBC információi szerint a feltört adatok száma meghaladja a kétmilliót, ami rendkívül aggasztó helyzetet teremtett.
Az incidens által érintett adatok széles spektrumot ölelnek fel, beleértve a bántalmazás áldozatainak, családi ügyekben részt vevő személyeknek, valamint büntetőeljárás alá vont egyéneknek a részleteit. Az Igazságügyi Minisztérium nyilatkozata szerint az ellopott információk között lehettek a kérelmezők címadatai, születési dátumai, nemzeti azonosító számok, bűnügyi előélet, valamint munkával és pénzügyi helyzettel kapcsolatos adatok, mint például adósságok és kifizetések.
Jane Harbottle, az ügynökség vezérigazgatója sajnálatát fejezte ki az incidens kapcsán, hangsúlyozva, hogy megérti, hogy a hír sokkoló és felkavaró lehet az érintettek számára. Sarah Sackman, az igazságügyi miniszter a Parlamentben elmondta, hogy egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a hackertámadás más kormányzati rendszereket is érintett volna. Az Igazságügyi Minisztérium közölte, hogy bár az első kibertámadást áprilisban észlelték, azóta világossá vált, hogy az incidens sokkal kiterjedtebb, mint azt kezdetben gondolták.
A minisztérium felhívta a figyelmet arra is, hogy a nyilvánosságnak ébernek kell lennie a gyanús tevékenységekkel kapcsolatban, beleértve az ismeretlen üzeneteket vagy telefonhívásokat, és javasolta, hogy frissítsék a potenciálisan érintett jelszavakat. „Ha kétségei vannak azzal kapcsolatban, hogy kivel kommunikál online vagy telefonon, függetlenül ellenőrizze az illető személyazonosságát, mielőtt bármilyen információt megosztana vele” – figyelmeztettek.
A minisztérium arról is tájékoztatott, hogy együttműködnek a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökséggel és a Nemzeti Kibervédelmi Központtal, továbbá értesítették az Információs Biztos irodáját is. A jogi segélyezés célja, hogy fedezze a jogi tanácsadás, családi mediáció és bírósági képviselet költségeit azok számára, akik jogosultak rá. Ez magában foglalja azokat, akik bántalmazás vagy súlyos veszély, diszkrimináció, kényszerházasság áldozatai, valamint azokat is, akik büntetőügyekben védekeznek.
A jogi segélyezési ügynökség online digitális szolgáltatásait, amelyeket a jogi segélyszolgáltatók használnak munkájuk nyilvántartására és a kormánytól való kifizetések igénylésére, leállították. A Jogászok Társasága, amely a jogi hivatást képviseli, sürgette az Igazságügyi Minisztériumot, hogy azonnal kezelje a helyzetet, és értesítse az összes érintettet egyénileg. „Rendkívül aggasztó, hogy a nyilvánosság tagjainak személyes adatai sérültek” – tették hozzá.
A jogi segélyezési ügynökség az utóbbi időszakban nem az egyetlen áldozat a kibertámadások sorában, amelyek széleskörű zűrzavart okoztak. Korábban a Harrods luxusáruház is bejelentette, hogy „korlátozta az internet-hozzáférést a telephelyein” egy rendszerhez való hozzáférés megszerzésére tett kísérlet után. Az áprilisi Marks & Spencer támadás több millió fontos bevétel kiesését okozta, és a vállalatnak nehézségei akadtak a szolgáltatások normalizálásában. Hasonló incidens történt a Co-opnál is, amely kénytelen volt leállítani informatikai rendszereinek egyes részeit, így friss áruk szállítását is megzavarta. Az ilyen események rávilágítanak arra, hogy a kibertér védelme egyre fontosabbá válik a nyilvánosság biztonsága érdekében.
